Bijdragen aan Berghapedia? Klik hier om je aan te melden !

Verheij, Theodorus Gerhardus: verschil tussen versies

Uit Berghapedia
Ga naar: navigatie, zoeken
 
(Kleinseminarie en dienstplicht)
 
(9 tussenliggende versies door dezelfde gebruiker niet weergegeven)
Regel 1: Regel 1:
{{Beg}}
+
[[Bestand:Verheij, Theodorus Gerhardus.jpg|right|170px]]
'''Theo Verheij''' werd geboren in de [[gemeente Bergh]] op 7 september [[1917]] als zoon van Wilhelmus Verheij en Gerharda Johanna Mentink.
+
'''Theodorus Gerhardus (Theo) Verheij''' werd op 7 september [[1917]] geboren in [[Zeddam]] als zoon van Wilhelmus Verheij en Gerharda Johanna Mentink.
  
Theo's legernummer was 17.09.07.001 en hij was ingedeeld bij H.K.A.G. II D Dienstvorming. H.K.A.G. staat voor Hoofdkwartier der Adjudant-Generaal. Dat was de personeelsafdeling van het leger in Indië, die onder meer precies bijhield waar alle eenheden zich bevonden en wie er bij welke eenheid was ingedeeld.
+
== Kleinseminarie en dienstplicht ==
 +
Verheij wilde net als zijn oudere broers broers [[Verheij, Bernardus Antonius|Bernard]] en [[Verheij, Gerhardus Antonius|Gerrit]] [[:Categorie:Missionarissen van Mill Hill|missionaris van Mill Hill]] worden. Hij heeft althans van september [[1933]] tot september [[1937]] het kleinseminarie van de missionarissen van Mill Hill in Tilburg bezocht, en stond voor- en nadien ingeschreven in het missiehuis in kasteel Aldenghoor in Haelen.
  
Theo was onder andere gestationeerd in Batavia, waar hij de Zedammers Theo Ariëns, [[Derksen, Theodorus Johannes|Theo Derksen]] en [[Brinks, Joseph Johannes Theodorus|Joep Brinks]] weleens ontmoette.
+
Uit zijn verdere levensloop blijkt dat hij geen missionaris is geworden. Wel werd hij vanwege zijn genoten ''hooger onderwijs'' op 1 september [[1937]] "buiten tegenwoordigheid" als buitengewoon dienstplichtige van de lichting 1937 ingelijfd bij het [[8e Regiment Infanterie]] (8 RI). Anderhalve maand later, op 15 februari, werd hij voorgoed vrijgesteld van dienstplicht.
  
{{Onderwerp|Personen|Militairen|Indiëgangers|Deelnemers Politionele Acties}}
+
De vrijstelling hield op te gelden bij beschikking no. 402 V van de VIIe Afdeling van het Departement van Defensie van 24 juni [[1940]]. De beschikking dateert dus van ná de capitulatie van het Nederlandse leger. Verheij behoorde daarna als gewoon dienstplichtige tot het 8e Regiment Infanterie. Aangezien hem ook groot verlof werd verleend, hoefde hij niet op te komen. Dit alles was natuurlijk, gezien de [[Tweede Wereldoorlog|Duitse bezetting]], een formaliteit die alleen op papier bestond.
 +
 
 +
== Nederlands-Indië ==
 +
=== In dienst van de Adjudant-Generaal ===
 +
Na de oorlog heeft Verheij (legernummer 17.09.07.001) als [[Deelnemers Politionele Acties#De oorlogsvrijwilligers: de A- en de B-Divisie|oorlogsvrijwilliger]] alsnog dienstgenomen. Hij werd ingedeeld bij H.K.A.G. II D Dienstvorming. H.K.A.G. staat voor Hoofdkwartier der Adjudant-Generaal. Dat was de personeelsafdeling van het leger in Indië, die onder meer precies bijhield waar alle eenheden zich bevonden en wie er bij welke eenheid was ingedeeld.
 +
 
 +
Verheij was gestationeerd in onder meer Batavia, waar hij de Zeddammers [[Ariëns, Theodorus Hendrikus Joseph|Theo Ariëns]], [[Derksen, Theodorus Johannes|Theo Derksen]] en [[Brinks, Joseph Johannes Theodorus|Joep Brinks]] weleens ontmoette.
 +
 
 +
=== Zie ook ===
 +
*[[Neptunus-diploma]] (heenreis)
 +
*[[Ereteken voor Orde en Vrede]]
 +
*[[Scheepskisten]] (terugreis)
 +
*[[Demobilisatie-insigne]] (afzwaaien)
 +
*[[Oorkonde Prins Bernhard]]
 +
 
 +
== Zijn verdere leven ==
 +
Theo is na zijn diensttijd naar Canada [[Emigranten|geëmigreerd]], net als zijn [[Verheij, Johanna Berendina|oudste zus]]. Zijn eerdergenoemde broers Bernard en Gerrit verbleven als missionaris ook meestal in het buitenland.
 +
 
 +
== Bronnen ==
 +
*[https://www.archieven.nl/ Archieven.nl]
 +
*[https://www.regionaalarchieftilburg.nl Regionaal Archief Tilburg]
 +
*Staat van dienst op [http://www.grebbeberg.nl Grebbeberg.nl]
 +
 
 +
[[Categorie:Verheij]] [[Categorie:Militairen van mei 1940 Zeddam]] [[Categorie:8e Regiment Infanterie]] [[Categorie:Deelnemers Politionele Acties]] [[Categorie:DPA Zeddam]] [[Categorie:Emigranten Canada]] [[Categorie:Emigranten Zeddam]]

Huidige versie van 24 sep 2025 om 07:20

Verheij, Theodorus Gerhardus.jpg

Theodorus Gerhardus (Theo) Verheij werd op 7 september 1917 geboren in Zeddam als zoon van Wilhelmus Verheij en Gerharda Johanna Mentink.

Kleinseminarie en dienstplicht

Verheij wilde net als zijn oudere broers broers Bernard en Gerrit missionaris van Mill Hill worden. Hij heeft althans van september 1933 tot september 1937 het kleinseminarie van de missionarissen van Mill Hill in Tilburg bezocht, en stond voor- en nadien ingeschreven in het missiehuis in kasteel Aldenghoor in Haelen.

Uit zijn verdere levensloop blijkt dat hij geen missionaris is geworden. Wel werd hij vanwege zijn genoten hooger onderwijs op 1 september 1937 "buiten tegenwoordigheid" als buitengewoon dienstplichtige van de lichting 1937 ingelijfd bij het 8e Regiment Infanterie (8 RI). Anderhalve maand later, op 15 februari, werd hij voorgoed vrijgesteld van dienstplicht.

De vrijstelling hield op te gelden bij beschikking no. 402 V van de VIIe Afdeling van het Departement van Defensie van 24 juni 1940. De beschikking dateert dus van ná de capitulatie van het Nederlandse leger. Verheij behoorde daarna als gewoon dienstplichtige tot het 8e Regiment Infanterie. Aangezien hem ook groot verlof werd verleend, hoefde hij niet op te komen. Dit alles was natuurlijk, gezien de Duitse bezetting, een formaliteit die alleen op papier bestond.

Nederlands-Indië

In dienst van de Adjudant-Generaal

Na de oorlog heeft Verheij (legernummer 17.09.07.001) als oorlogsvrijwilliger alsnog dienstgenomen. Hij werd ingedeeld bij H.K.A.G. II D Dienstvorming. H.K.A.G. staat voor Hoofdkwartier der Adjudant-Generaal. Dat was de personeelsafdeling van het leger in Indië, die onder meer precies bijhield waar alle eenheden zich bevonden en wie er bij welke eenheid was ingedeeld.

Verheij was gestationeerd in onder meer Batavia, waar hij de Zeddammers Theo Ariëns, Theo Derksen en Joep Brinks weleens ontmoette.

Zie ook

Zijn verdere leven

Theo is na zijn diensttijd naar Canada geëmigreerd, net als zijn oudste zus. Zijn eerdergenoemde broers Bernard en Gerrit verbleven als missionaris ook meestal in het buitenland.

Bronnen