Bijdragen aan Berghapedia? Klik hier om je aan te melden !

Olde Wedum

Uit Berghapedia
Versie door Verre neef (overleg | bijdragen) op 18 jun 2026 om 11:13 (kleine aanvulling)
(wijz) ← Oudere versie | Huidige versie (wijz) | Nieuwere versie → (wijz)
Ga naar: navigatie, zoeken
Olde Wedum Zeddam.jpg

De Olde Wedum stond aan de Benedendorpsstraat 30 in Zeddam tegenover het Sydehem. Wedum en verwante vormen als weem, wehme, weme, wheem, wheeme zijn woorden waarmee vooral in Oost-Nederland een pastorie werd aangeduid.

Rond 1600 heeft ter plaatse van de Olde Wedum al een huis gestaan. In 1738 vroeg Adolf Hendrik Werneri, priester in Zeddam, eeuwigdurende erfpacht van de grond. In 1747 liet hij het huis herbouwen, waarna hij er bleef wonen tot zijn emeritaat in 1761. Vervolgens woonden er de pastoors Bouwman, Beenen en Klein Tünte, en van 1827 tot 1848 Matthias Terwindt, die aartspriester van Gelderland was en het huis opnieuw opbouwde. Na Terwindt is de pastorie nog bewoond door de pastoors Goris, Otten en Hulshof. Deze laatste verhuisde in 1870 naar de pastorie aan de Bovendorpsstraat. De Olde Wedum kwam toen in burgerhanden.

In de periode 1748 tot 1811 stond links naast het huis een schuurkerk. In 1810 kwam de Sint Oswalduskerk, die in de reformatie aan de protestanten was gekomen, weer terug aan de katholieken. De schuurkerk werd toen afgebroken.

In 1829 werd schuin achter de Olde Wedum de begraafplaats aan de huidige Oude Doetinchemseweg aangelegd. Tot de ingebruikname in 1923 van hun eigen begraafplaats aan de Kilderseweg werden ook de Zeddamse protestanten hier begraven.

Van 1873 tot 1878 woonde veearts Jacob Hoogland sr. in de Olde Wedum], gevolgd door commies Claessen en van 1900 tot 1936 door onderwijzer Koster. In die tijd was hier ook de Boerenleenbank gevestigd, waarvan meester Koster een van de oprichters en de eerste kassier was. De laatste bewoner Ten Brinke ging in 1977 naar het Sydehem.

Het gebouw is vervolgens aangekocht door het Sint Oswaldusgilde en omstreeks 1997 in eigendom overgegaan aan Marc van Ditshuizen. Kort voor de verkoop heeft de gemeente Bergh de Olde Wedum nog tot gemeentelijk monument verklaard. Zonder dat er vergunningen voor beschikbaar waren gesteld, heeft de nieuwe eigenaar het pand rond 2005 gesloopt en er in dezelfde stijl een nieuwe woning laten bouwen.

Bronnen